سئو یا بهینه‌سازی موتور جستجو به زبان ساده

سئو به زبان ساده

اگر تاکنون به فراخور کسب و کار یا علاقمندی‌های خود با مفاهیمی مانند «تولید محتوا» یا «بازاریابی محتوایی» برخورد کرده‌اید، بعید است عناوینی همچون «سئو» یا «سئوی سایت» را جایی ندیده یا نشینده باشید. سئو (SEO) و محتوا با هم رابطه تنگاتنگی دارند و از این رو هر یک بدون دیگری ناقص و حتی ناکارآمد است. پس در ادامه، می‌خواهیم سئو را به زبان ساده تعریف کنیم. سپس نگاهی داشته باشیم به برخی از اصول و راه‌کارهای ساده سئو که می‌تواند به بیشتر دیده شدن محتوای سایت شما کمک کند.

 

سئو یعنی چه؟

سئو (SEO) یا بهینه‌سازی موتور جستجو (Search Engine Optimization) به زبان ساده یعنی انجام دادن کارهایی که باعث می‌شود سایت از طریق کلیدواژه‌هایش در موتورهای جستجو دیده شود.

نکته مهم این است که هرچه محتوای سایت برای مخاطبان جذاب‌تر، مفیدتر و اطمینان‌پذیرتر باشد، افراد بیشتری به آن لینک می‌دهند. به این‌گونه لینک‌ها اصطلاحاً «بک‌ لینک» (backlink) گفته می‌شود. از دید موتورهای جستجو و از جمله گوگل، تعداد بک لینک‌‌های هر سایت، یکی از معیارهای محبوبیت و اعتبار آن تلقی می‌شود. پس هرچه سایت‌ها، وبلاگ‌ها و صفحه‌های اجتماعی بیشتری به سایت شما لینک بدهند و مطالب آن را بازنشر کنند، رتبه سایت شما در موتورهای جستجو بالاتر می‌رود و بیشتر دیده می‌شود.

 

سه گام مهم در جهت سئوی سایت

اگر می‌خواهید محتوای سایت خود را برای موتورهای جستجو بهینه‌سازی کنید سه مورد زیر را در نظر داشته باشید:

  1. تا جایی که می‌توانید محتوای عالی و مفید تولید کنید و کلیدواژه‌ها را با دقت برگزینید. متن شما باید حاوی واژه‌ها و عبارت‌هایی باشد که معرف موضوع اصلی متن است. برای مثال، اگر درباره باتری خودرو محتوا تولید کرده‌اید، عنوان و متن آن باید حاوی کلیدواژه‌هایی همچون «باتری خودرو»، «باتری اتومبیل»، «باتری سربی-اسیدی»، «باتری اسیدی» و… باشد، زیرا قاعدتاً کسی که درباره این نوع باتری‌ها به دنبال مطلب می‌گردد اغلب همین کلیدواژه‌ها را در گوگل جستجو می‌کند.
  2. امکاناتی فراهم کنید تا مخاطبان سایت شما به راحتی بتوانند محتوای آن را در جاهای دیگر هم بازنشر کنند. به این وسیله، بک لینک‌های بیشتری تولید شده و رتبه سایت شما بالاتر می‌رود. ساده‌ترین مثال در این‌ باره، قرار دادن دکمه‌های بازنشر محتوا در شبکه‌های اجتماعی گوناگون از جمله فیسبوک، تلگرام، اینستاگرام و… است.
  3. کارهای فوق را مستمراً ادامه دهید. به‌روزرسانی مرتب سایت، در افزایش رتبه آن و دیده شدنش در موتورهای جستجو نقش زیادی دارد.

 

چند نکته مهم درباره سئو

لینک‌ها را جدی بگیرید: همانطور که گفته شد تعداد لینک‌های دیگران به سایت شما، بسیار مهم است اما مبادا کیفیت را فدای کمیت کنید. اگر محتوایی که تولید می‌کنید از کیفیت زیادی برخوردار باشد، احتمال این‌که سایت‌ها و صفحه‌های معتبر به سایت شما لینک دهند بسیار بیشتر می‌شود.

موتورهای جستجو را فریب ندهید: یک سئوی درست و اصولی هرگز در صدد فریب دادن موتور جستجو برنمی‌آید. برای مثال، عده‌ای برای این‌که ترافیک سایت خود را افزایش دهند، صفحه‌های سایت را با انبوهی از کلمات کلیدی باربط و بی‌ربط پر می‌کنند تا افراد بیشتری از این طریق سایت‌شان را پیدا کنند. گوگل وقتی این‌گونه صفحه‌ها را شناسایی می‌کند رتبه آن‌ها را به‌شدت تنزل می‌دهد. گوگل پیوسته الگوریتم‌های خود را پیشرفته‌تر و هوشمندتر می‌‌کند، پس تا ابد نمی‌شود آن را فریفت.

باتوجه به آنچه گفته شد از اشتباه‌های زیر پرهیز کنید:

  • استفاده مفرط از کلیدواژه‌ها در صفحه‌های سایت
  • خرید لینک؛ این کار سایت شما را به جایی نمی‌رساند.
  • تجربه کاربری ضعیف؛ تجربه کاربری به زبان ساده یعنی وقتی کاربر از سایت شما بازدید می‌کند، حس او و دیدگاهش نسبت به سایت چگونه است. آیا آن را دوست دارد؟ با آن ارتباط برقرار می‌کند؟ اطلاعاتی را می‌خواهد به راحتی در سایت پیدا می‌کند؟ و مواردی از این دست. پس سایت را طوری طراحی کنید که راهبری آن آسان باشد. همچنین، تعداد آگهی در سایت نباید بیش از اندازه باشد. این کار، ظاهر سایت را مخدوش و تمرکز کاربر را مختل می‌کند.

 

کلیدواژه‌ها را در آدرس صفحه به کار ببرید: همان‌طور که می‌‌دانید، وقتی در سایت خود صفحه‌ای ایجاد می‌کنید، آدرس منحصر به فردی برای آن ایجاد می‌شود. این آدرس در نوار آدرس، قابل مشاهده است. فرض کنید در سایت example.com درباره باتری خودرو مطلبی نوشته‌اید. ممکن است بعضی از سیستم‌های مدریت سایت، برای ساخت آدرس مربوط به صفحه‌ای که ایجاد کرده‌اید، مجموعه‌ای از حروف و اعداد را به‌صورت تصادفی و منحصر به فرد با هم ترکیب کنند. برای مثال:

example.com/ac13bd24eg57fh68

اما شما می‌توانید این آدرس را ویرایش کنید و به جای حروف و اعداد بی‌معنا، کلیدواژه‌هایی را درج کنید که در صفحه مذکور به کار برده‌اید. حتی می‌توانید عبارات مندرج در آدرس صفحه را به‌گونه‌ای تنظیم کنید که با عنوان مطلب یا مقاله‌تان یکی باشد؛ کاری که ما نیز در باره این صفحه انجام داده‌ایم. به آدرس همین صفحه در نوار آدرس مرورگرتان توجه کنید!

 

به نام نام دامنه توجه کنید: انتخاب نام دامنه مناسب در اساس کار سئو تاثیر بسزایی دارد. یکی از اصول مهم در این باره، ترجیح زیرشاخه دامنه اصلی بر زیردامنه است. فرض کنید نام سایت شما example.com است و در سایت خود بخشی هم به نام اخبار (news) دارید. بهتر است صفحه اخبار شما زیرشاخه‌ای از دامنه اصلی باشد (example.com/news)، نه زیردامنه سایت (news.example.com).

 

محتوا را برای شبکه‌های اجتماعی و پلتفرم‌های دیگر نیز بهینه کنید: همان‌گونه که گفته شد، هرچه محتوای بیشتر بازنشر شود، بک لینک‌های بیشتری خواهدداشت و این یعنی ارتقای رتبه سایت در موتورهای جستجو. پس محتوا و کلیدواژه‌های خود را به شبکه‌های اجتماعی و پلتفرم‌های خارج از سایت نیز تعمیم دهید زیرا این شبکه‌ها و پلتفرم‌ها مخاطبان زیادی دارند. فیسبوک، توییتر، ایمیل، لینکداین، و حتی رسانه‌های آفلاین مثل آگهی‌های تلویزیونی و رادیویی جاهایی هستند که می‌توانند محتوا را بیش از پیش بازنشر دهند.

بهتر است در این شبکه‌ها و پلتفرم‌ها از عبارات و کلیدواژه‌های یک‌سان استفاده کنید. در این صورت کاربران به مرور عادت می‌کنند همان عبارات و کلیدواژه‌هایی را به کار ببرند که محتوای سایت شما بر اساس آن بهینه‌سازی شده است.